Specjalista neurologopedia i logopeda Kraków      Kraków – Ruczaj; ul. Przemiarki 24/9       +48 660 518 949
Logopeda Anna Mamica
Slider

Anna Mamica – logopeda Kraków

specjalista od jąkania - logopeda Kraków

W pracy logopedy najbardziej interesują mnie wszelkie zaburzenia i zakłócenia przebiegu rozwoju mowy. Staram się zgłębiać jego przyczyny i pomagać mając na względzie jego indywidualny charakter . Szczególnie zajmują mnie zaburzenia płynności mowy: jąkanie i giełkot.

Specjalista w terapii leczenia jąkania

Pogłębiałam swoją wiedzę w Polsce – w Katowicach (warsztaty Mini-Kids prowadzone przez Petera Schneidera) oraz w Stanach Zjednoczonych ( Boston, warsztaty PCI – Palin). Ciągle staram się dokształcać w tej tematyce, biorąc udział w konferencjach, studiując literaturę przedmiotu, dyskutując z terapeutami i pacjentami.

 
• Zajmuję się terapią dzieci z problemami komunikacyjnymi.


Moja praca z dziećmi to głównie zabawa, w trakcie której ćwiczę naprzemienność, z początku niewerbalny dialog, który przechodzi w wymianę myśli i rozmowę.

 

• Podstawą terapii dzieci jest dobra relacja z rodzicami oraz instrukcje do pracy w domu. Praca tylko w gabinecie nigdy nie będzie pełnowartościowa.

• Moją największą pasją jest praca z osobami jąkającymi się. Z pewnością ma to związek z tym, że pochodzę z rodziny jąkającej. Przez lata miałam okazję uczestniczyć w życiu i śledzić przebieg terapii, a także być świadkiem upokorzeń, których ludzie nie szczędzili osobie jąkającej się.

 

Proste wskazówki, które pomogą młodym ludziom jąkającym poczuć się swobodnie w klasie i jak najlepiej wykorzystać wykształcenie

Poznaj podstawowe wskazówki, dzięki którym dzieci i młodzież jąkąca się będzie mogła poczuć się bardziej swobodnie na tle klasy, korzystając z możliwości edukacji na najwyższym poziomie.

Przedstawiamy zasadę 3 punktów: CZAS PLANOWANIE MONITORING , które zapewnią maksimum komfortu osobie jąkącej się, ale również nauczycielowi i klasie. 

1 Czas


Daj jąkającemu się czasu na zakończenie, bez względu na to, jak niewygodne może być dla ciebie. Jeśli w klasie występuje problem z zachowaniem się, gdy uczeń jąka się, zatrzymaj go delikatnie i powiedz, że za chwilę wrócisz.


2. Zaplanuj z wyprzedzeniem, aby wspomóc udział w zajęciach


Powiadomienie o zadaniach ustnych, aby planowanie mogło mieć miejsce, pomaga większości dzieci. Dziecko jąkające się zwykle korzysta z tego, że ma czas na planowanie; lęk zmniejsza się, wiedząc, kiedy należy się spodziewać odpowiedzi lub przeczytać na głos fragment. Niektóre dzieci, które jąkają się, wolą iść pierwsze, aby uniknąć narastania lęku, podczas gdy inne mogą po prostu chcieć poznać swoją kolej.


3. Monitoruj osiągnięcie słabych wyników


Dzieci jąkające się mają ten sam zakres umiejętności i cech osobowości, co dzieci, które tego nie robią. Łatwo nie docenić zdolności dziecka, które jąka się, ponieważ nie zawsze jest w stanie wyrazić swoje myśli i pomysły. Nauczyciele powinni śledzić osiągnięcia w odniesieniu do potencjału dziecka, używając wszelkich testów poznawczych, które są preferowane w ich szkole.

I pamiętajcie przede wszystkim, że to, że dziecko nie wydaje się być w stanie mówić, nie oznacza, że ​​nie rozumie.


Adam Black jest podstawowym nauczycielem w Szkocji, który na liście noworocznych wyróżnień otrzymał Medal Imperium Brytyjskiego za zasługi dla podnoszenia świadomości jąkania.