facebook znanylekarz
jakanie dorosłych

Jąkanie dorosłych a dążenie do doskonałości

Dążenie do doskonałości – prawda czy fałsz w terapii jąkania osób dorosłych

Wiele dorosłych osób z jąkaniem zanim otworzy usta w większym gronie, dobrze się zastanowi czy przez swoją niepłynność nie zostanie uznanych za niepoważnych. Często towarzyszy im założenie, że ich wypowiedź będzie jedną wielką porażką.
Również nieobce jest im przeświadczenie, że wszyscy inni mówią lepiej.  Wiele takich osób myśli, że płynność mowy stanowi o ich wartości a przez jąkanie inne osoby ich nie traktują na serio.
Być może doświadczyli także terapii, w której celem było osiągnięcie mowy bez zająknięć. Droga do niej prowadziła przez dziwaczne techniki oraz ćwiczenia płynnościowe. Mogli także usłyszeć, że trzeba pracować nad sobą, dążyć do doskonałości, wiele od siebie wymagać i tylko ciężką pracą pozbyć się jąkania.

Jąkanie dorosłych a dążenie do doskonałości

Perfekcjonizm – słowo trucizna, przymus wewnętrzny lub zewnętrzny, niszczący osoby nie tylko z jąkaniem. To pęd to zmian pod wpływam oczekiwań rodziców, nauczycieli, ale także osobiste przeświadczenie, przymus, ambicja, że trzeba stworzyć lepszą wersję samego siebie.
Jak długo można żyć w poczuciu, że nie spełnia się nadziei pokładanej w sobie przez rodziców, partnerów?

Czy da się żyć myśląc o sobie jako o kimś nie w pełni wartościowym?

Dążenie do doskonałości może wpływać negatywnie nie tylko na stan psychiczny osoby. Człowiek jako osoba składająca się z ciała i psyche, może doświadczyć różnorakich zakłóceń. Mogą być to stany depresyjne, gdy nic się nie chce i nie ma na nic siły, lecz również fizyczne zaburzenia chorobowe. Perfekcjonizm jest przeciwieństwem miłości samego siebie i akceptacji takim jakim się jest. Bez akceptacji nie ma terapii ani też gotowości na zmiany. Uznanie swoich wad i zalet jest punktem wyjścia – aby coś ze sobą zrobić; zmienić, ale z miłości do
siebie. Jąkanie jest często zaledwie wierzchołkiem góry lodowej, którego widać. Pod nim kryje się głębia i otchłań lęków, rozczarowań, odrzucenia, złych myśli o sobie a także przykrych doświadczeń.
Zanim zdecydujesz się pracować nad swoją mową zastanów się: czy się lubisz? – To bardzo ważne, być może to krok milowy, który pozwoli rozpocząć całkiem nową drogę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *