facebook znanylekarz
dziecko z jąkaniem

Dziecko z jąkaniem – Porady dla babci i dziadka, cioci i wujka

Jak pomóc dziecku z jąkaniem?

Jeżeli czytacie te słowa, to znaczy, że macie w swojej rodzinie dziecko z jąkaniem, dziecko, które się zacina. Z pewnością pragniesz mu pomóc. Przeczytaj te kilka słów, które piszę w jego imieniu.
Jąkanie jest skomplikowanym zagadnieniem, więc dobrze jest trochę o nim poczytać. Z pewnością rodzice dziecka z jąkaniem mają od logopedy materiały, które można od nich pożyczyć. Z nich możesz się dowiedzieć się jak pomagać i jak nie przeszkadzać dziecku z niepłynnością mowy. Dziecko nie potrzebuje żadnych rad i komentarzy. Unikaj komentarzy w stylu: mów ładnie, powiedz to jak inne dzieci, powtórz, nie rozumiem co mówisz, no wyduś to wreszcie z siebie.

Dziecko z jąkaniem – jak z nim rozmawiać?

Najlepsze co możesz zrobić, to patrz na dziecko, gdy mówi. Daj mu skończyć słowo, zdanie, myśl, całą wypowiedź. Pokaż, że jesteś dobrym i uważnym rozmówcą – uśmiechaj się, kiwaj głową. Zawsze wykazuj zainteresowanie tematem, o którym dziecko opowiada. Być może nie widujecie się zbyt często i masz wiele do powiedzenia o sobie, ale i też interesuje cię co słychać u dziecka. Rozmawiając z dzieckiem z jąkaniem spróbuj ograniczyć ilość zadawanych mu pytań. Jeśli już pytasz to jednym pytaniem o jedną rzecz i poczekaj cierpliwie aż dziecko odpowie. Dziecko z jąkaniem potrzebuje trochę więcej czasu, aby dobrze zrozumieć o co pytasz. Daj dziecku czas zastanowić się jakich słów użyć w odpowiedzi i czasu by, powiedzieć to co chce powiedzieć.

Zastanów się, czy nie jesteś czasem gadułą – czy cały czas mówisz i być może nie dajesz dziecku z jąkaniem możliwości wypowiedzenia własnego zdania. Dorośli są wzorem dla dzieci i często są przez nie naśladowani – bądź dobrym wzorem, pokaż się z najlepszej strony. Zainteresuj dziecko czymś ciekawym. Pokaż mu swój warsztat, garaż z narzędziami, kuchnię, spiżarnię, ogród lub miejsce w domu, które najbardziej lubisz. Możecie razem zrobić wiele ciekawych rzeczy, których nie zrobią z dzieckiem rodzice np. domek na zimę dla owadów, poidło dla ptaków lub pszczół latem. Zrób z dzieckiem pyszne babeczki z rodzinnego przepisu. Pokaż mu, jak przesadza się kwiaty – z pewnością pomysłów znajdzie się wiele. Staraj się nie porównywać dziecka z niepłynnością z innymi dziećmi w rodzinie – jest przecież wspaniałe, tylko czasem po prostu się jąka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *