facebook znanylekarz
dziecko jakajace sie w przedszkolu i szkole

Dziecko jąkające się w szkole i przedszkolu

Dziecko jąkające się w szkole i przedszkolu

Dzieci jąkające się są wyjątkowe i dlatego bardzo szybko wyróżnią się na tle innych dzieci. Sprawne ucho nauczyciela lub wychowawcy szybko wyłapie, że dziecko mówi inaczej. Jeżeli wcześniej nauczyciel został poinformowany o tym, że jego uczeń lub wychowanek jąka się, będzie postępował zgodnie z instrukcjami świadomych rodziców lub terapeuty prowadzącego dziecko. Ale jeżeli nauczyciel wyłapie niepłynność sam, prędzej czy później będzie chciał podjąć jakąś interwencje u rodzica, proponując mu pomoc szkolnego logopedy lub innego specjalisty.

Jak w takiej sytuacji powinien zachować się rodzic?

Załóżmy, że Twoje dziecko zmaga się z niepłynnością mowy już jakiś czas. Ty jako rodzic wiesz już jak masz postępować, wiesz jak rozmawiać z Twoim dzieckiem, wiesz co mu pomaga, a co przeszkadza. Dzięki odbytej terapii wiesz jakie metody i środki zastosować kiedy następuje nasilenie niepłynności i wiesz, że to, że czasami Twojemu dziecku mówi się gorzej i jest całkowicie normalne.
Ale nie wie tego jego nauczyciel i szkolny logopeda, który szybko będzie chciał rozpocząć terapie dla Twojego dziecka.

Jak się zachować, kiedy wychowawca Twojego dziecka namawia Cię na terapie, bo w szkole zauważono, że jest gorzej z mową Twojego dziecka?

1. Wysłuchaj i przeanalizuj sytuację. Nauczyciele Twojego dziecka w większości chcą dla niego jak najlepiej, dlatego wysłuchaj co mają do powiedzenie i zaproponowania.

2. Sprawdź kwalifikacje i doświadczenie logopedy. Jeżeli w szkole, gorąco namawiają Cię na terapie u szkolnego logopedy sprawdź jego kompetencje. Nie bój się weryfikowania kompetencji osoby, która chce zająć się Twoim dzieckiem – szczególnie jeżeli chodzi o jąkanie.  Zapytaj i upewnij się, czy osoba, która chce pomóc, czuje się na siłach aby Wam faktycznie pomóc.

3. Wyjaśnij na czym polega sinusoidalność w niepłynności mowy. Postaraj się przekazać tyle wiedzy ile sam posiadasz. Podpowiedz nauczycielowi jak ma rozmawiać z Twoim dzieckiem, jak zdawać pytania. Powiedz, że jako rodzic chętnie skorzystasz ze swoim dzieckiem z ogólnych zajęć logopedycznych czy logarytmicznych.

4. Podejmij świadomą decyzję rozpoczęcia terapii w przedszkolu lub grzecznie odmów. Jeżeli okaże się, że Twoje dziecko jest pod opieką innego specjalisty, przedszkole może wycofać się z oferowanej pomocy. Wówczas jako rodzic możesz przekazać nauczycielom informacje jaką terapię odbyło Twoje dziecko. Warto zapoznać nauczyciela z jej założeniami. Zazwyczaj sytuacja będzie gorzej wyglądać jeżeli ktoś zauważy jąkanie się Twojego dziecka, i nie jest ono pod opieką innego specjalisty. Wówczas warto dowiedzieć się jaki plan na Twoje dziecko ma przedszkole, jaką pomoc może zaoferować. Czy logopeda przedszkolny posiada odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia dziecka z jąkaniem. – Jeżeli tak, masz to szczęście aby skorzystać z darmowej pomocy specjalisty i powinieneś z niej skorzystać. Jeżeli natomiast logopeda przedszkolny nie ma doświadczenia w zakresie terapii jąkania, wówczas musisz podjąć trudną decyzję czy skorzystać z przedszkolnego logopedy, który będzie uczył się na Twoim dziecku czy na własną rękę poszukasz odpowiedniego specjalisty.

Jeżeli masz wątpliwości co do specjalizacji i nie wiesz, kto tak naprawdę ma odpowiednie kwalifikacje do prowadzenia terapii z dziećmi jąkającymi się skontaktuj się z nami. Chętnie rozwiejemy Twoje wątpliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *